Hijyen Denetimi

Hijyen Denetimi

Hijyen Denetimi

Hijyen denetimi, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Gıda alanında hızlı yaşanılan gelişmeler ve gıdaya erişimin kolay olduğu çağımızda tüketiciler kaliteli ürünlere, güvenilir gıda tedarikine önem vermeye başlamıştır.

Burada hemen hemen tüm paketlenmiş gıda alımlarında tüketiciler son kullanma tarihini, önerilen tüketim tarihini ve özellikle içeriği dikkatlice kontrol etmelidir. Bu hassasiyete karşı hareket eden birçok üretici, talep için ürünler üretmekte ve tüketiciye bu ürünleri sağladığı ana kadar tam bir kontrol akışı sağlamaktadır.

Hijyen Denetimi

Üreticiler, yüksek kaliteli ürünler tedarik etmek için hammadde tedarikçilerine baskı uygular. Bu noktada hem tedarikçinin hem de ana üreticinin yüksek kaliteli ürünler sunması beklenir. Burada güvenilir ürünler ve hizmetler için hijyen kavramı ortaya çıkar.

Bu konu üzerinde çözüm üreten profesyonellerin desteği tarafsız, objektif kanıtlara dayanmalıdır. Denetleme sırasında bunların olması, denetlenen tarafı zor duruma sokmaz. Şimdiye kadar yürütülen süreç, tüm sürecin ilk aşamasıdır.

Bunun ile birlikte imalatçının üretim, depo ve taşıma zorunluluklarını içeren denetim hizmeti almasını ve son olarak tüketicinin ürüne ulaştığı noktalarda tüketici ürünü alana kadar ürün özelliklerini sağlam tutmasını ve profesyonellerin sunumunu izlemesini içerir. Özellikle toplu tüketim hizmeti veren işletmelerde zehirlenme sonrası işletmeler, üretim tesislerinin yerinde kontrol sıklığını artırmak amacıyla bu hizmete başvurmaktadır.

Hijyen Denetimini Kim Yapar?

Hijyen denetimini kim yapar sorusunun cevabını vereceğiz. Hijyen denetimleri yürüten denetim firmaları tarafından kullanılan denetçilerin ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi için asgari yeterliliğe ulaşmış olmaları ve belgelendirme kuruluşu tarafından belgelendirme denetimine atanmaları gerekmektedir. Denetim türleri, soru yöntemleri, denetim nedir, denetim sonucu nedir gibi kavramları olan kişiler, profesyonel yardım almak için tercih sebebi olmalıdır.

Hijyen Denetimi

Hijyen Denetim Avantajları

  • Yasal gerekliliklere uygunluğun olmasını sağlama
  • Hijyen ve sanitasyon performansının izlenmesi
  • Oluşturulacak olan kontrol etme mekanizması işlevi neticesinde bütün çalışanların hijyen ve sanitasyon açısından öneminin artırılması.
  • Şirkete olan tüketici güveninin artması
  • Tehlikelere karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak için tüm gıda güvenliği tehlikeleri hakkında bilgi alma

Bu gibi avantajları olan hijyen denetimi hakkında tüm detaylar için Google ile sitemize ulaşım sağlayın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.