Enerji Yönetim Sistemi Nedir

Enerji yönetim sistemi nedir

Enerji Yönetim Sistemi Nedir

Enerji yönetim sistemi nedir, enerji alanı içerisinde bulunan uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Enerji yönetim sistemleri ile enerji yönetim sistemi oluşturulur. Bunun ile birlikte enerji tasarrufu sağlanır. Bu yönetim sistemi ile enerji giderleri düşürülür. Çevreye duyarlılık teşvik edilir. Bu sistemlerin oluşturulabilmesi ve sürdürülebilirliği sağlanır.

Enerji Yönetim Sistemi Nedir

Bilindiği üzere ekonomi ile birlikte her ürün ve hizmete ciddi miktarda fiyat artışı uygulanmaktadır. Bu fiyat artışları enerjiye de yansıtılmaktadır. Günümüzde enerjiye erişim giderek daha maliyetli olmaktadır. Bunun dışında enerji kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır. Enerji kaynaklarının azalma yaşaması ile birlikte bütün ülkelerde ucuz enerji mümkün değildir.

Enerji yönetim sistemi, enerji kullanımını sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini sağlar. Bu sistemlerin pek çok olumlu etkisi vardır. Bunlara örnek olarak birkaç durum verilebilir. Enerji yönetim sistemi ile maliyetler azalır, çevresel etkilerin yarattığı erkiler ez aza indirilir, rekabet kavramı artar.

Enerji Yönetim Sisteminin Faydaları

Enerji yönetimi sisteminin faydaları çoktur. Bu faydalarına birkaç örnek vereceğiz. Enerji yönetimi ile düşük ücretli ve ücretsiz enerji tasarruf fiyatlarına öncellik verilmektedir. Bu sistem ile sera gaz emisyonunda azalma yaşanır.

Sürekli olarak değişen enerji fiyatlarından az etkilenilir. İthal yakıtlara ihtiyaç azalır. İnsanların enerji farkındalığı artar. Enerji kullanımı iyileştirilir. Bilinçli kararlar alınır. Gelecek nesillere daha iyi enerji kaynakları bırakılır.

Enerji Yönetim Standardı

Enerji yönetim standardı, vergi levhası bulunan işletmelere kurulmaktadır. Bu şekilde faaliyete geçilir ve belgelendirilebilir. Enerji standardında coğrafi, kültürel veya sosyal şartlara bakılmaz. Her çeşit firmanın gerçekleştirmesine müsaade edilmiştir. Enerji yönetim standardı, firmaların tümünü iyi enerji yönetim faaliyetlerine davet eder.  Bu şekilde firmaların masrafları azalır. Aynı zamanda çevreye karşı duyulan duyarlılık seviyeleri arttırılmış olur.

Enerji Yönetim Sistemi Nedir

ISO 50001 Enerji Yönetim  Sisteminin Dolaylı Faydaları

ISO 5001 enerji yönetim sistemi dolaylı faydaları  söz konusudur. Bu faydaların neler olduğunu sizlere aktaracağız.  Bunun dışında diğer tüm içeriklerimize ulaşabilmek için Google ile sitemize giriş sağlamanız yeterli olacaktır. Enerji yönetim sistemi faydaları ise şu şekildedir;

  • Olumlu tanıtım
  • İyileşmiş kurumsal imaj
  • İyileşmiş işletme verimliliği
  • İyileşmiş bakım uygulamaları

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.