TSE HYB Belgesi 2022

TSE HYB Belgesi 2022

TSE HYB Belgesi 2022

TSE HYB belgesi 2022 yılı içerisinde güncel bilgilendirmeleri yapacağız. Açılımı Hizmet Yeterlilik Belgesi olan HYB belgesi, sunulan hizmetin ürün veya ürün grubu için TSE standartları teknik düzenlemelere uygun olduğunu gösterir.

TSE HYB belgesi çeşitli hizmet alanlarında işyeri kurum ve kuruluşların sağlamış oldukları hizmetin yeterince karşılanıp karşılanmadığını tespit eder. TSE(Türk Standartları Enstitüsü) ile oluşturulmuş olan kriterler ve ölçütlere uygunluğun sağlandığını gösteren bir belgedir.

TSE HYB Belgesi 2022

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, sanayi üreticileri satış sonrası hizmet yeterlilik belgesinin kısa adıyla SSHYB belgesini almakla yükümlüdürler. Satış sonrası hizmet gerekir. Üretici/ithalatçıların satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi alabilmeleri için öncelikle satış sonrası hizmet kalite belgesine sahip servis istasyonları ile yetkili servis sözleşmesi imzalayarak yetkili servis ağı kurulması gerekmektedir. Bunun ile birlikte TSE tarafından çeşitli iş alanlarında ve ürünlerde oluşturulan çeşitli kriterler veya standartlar vardır.

TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi

Günümüz şartlarına uygun olarak hazırlanan denetim standartlarının belgelendirilmesi gelişen teknolojik ve rekabet ortamının genel adıdır. Standart oluşturmanın temel amacı, hizmet sağlayıcının ülkeye bağlı olarak belirlenen en yüksek standartlara ulaşmasını ve sağlanan hizmetin daha hızlı, daha şeffaf olması ve güvenilirliğin sağlanmasıdır.

Hizmet yeterlilik belgesine sahip kuruluşlar, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından karşılanan kriterlere istinaden TSE Hizmet Yeterlilik Birimi’nden uzmanlar tarafından kontrol edilir. Bu denetimler ilk belgenin alındığı gün ve TSE’de yılda en az bir kez yapılır.

Denetimler sertifika almak isteyen şirketlerin hizmet verdiği alana göre değişiklik gösterir. Tüm denetimler önce Genel Kural kitapçığında belirtilen şartlara, ardından şirketin hizmetine uygun olarak hazırlanan standart kitapçıkta belirtilen şartlara uymalıdır.

TSE HYB Belgesi 2022

HYB Faydaları

  • Hizmetin kalitesinde artış yaşatır.
  • Müşterilerin memnun olma durumlarını artırır.
  •  Müşteri ile arasında ki güven bağını güçlendirir.
  • Müşteri ürünleri ve firmanın ürünleri sigortalı olur.
  • Müşterileri fiyatlardaki gelişmelerden korur.
  • İşleyişin tamamıyla şeffaf olmasına olanak sağlar.

HYB Alabilmek İçin Gereken Evraklar

  • Vergi Levhası
  • İmza
  • Vekaletname
  • İnceleme Avans Dekontu

TSE HYB Belgesi işlemleri için Google ile bizlere ulaşın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.