İsg Yönetim Sistemleri

İsg Kalite Yönetim Sistemleri

İsg Yönetim Sistemleri

İsg yönetim sistemleri içeriğimize hoşgeldiniz. İş sağlığı ve güvenliği risklerini yönetmek ve izlemek için kuruluşların sağlam yönetim sistemlerine sahip olması gerekir. Çok sayıda farklı yönetim sistemi türü vardır, ancak hepsi aynı temel özellikleri paylaşır: iş sağlığı ve güvenliği risklerinin nasıl yönetildiğini izlemek, izlemek ve raporlamak için organize bir yol sağlarlar. İSG yöneticileri bu sistemleri tehlikeleri belirlemek ve değerlendirmek, çalışanların güvenlik kuralları ve prosedürlerine uygunluğunu izlemek, tehlikelere nasıl yanıt verileceği konusunda kararlar almak ve riskleri ele almak için kaynakları tahsis etmek için kullanır.

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) mevzuatının yürürlüğe girmesi, çeşitli İSG yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasıyla sonuçlanmıştır. Bu sistemler amaçları, tasarımları, özellikleri ve uygulama prosedürleri bakımından farklılık gösterir. Bu yazıda, şu anda Kanada’da kullanımda olan en yaygın İSG yönetim sistemlerine genel bir bakış sunacağız.

İsg Yönetim Sistemleri

Kalite Yönetim Sistemleri

İSG Yönetim Sistemleri, kuruluşların sağlık ve güvenlik mevzuatına uyması için esastır. Bu sistemler, güvenli ve etkili çalışma uygulamalarının yanı sıra kolaylaştırılmış bir kaza raporlama süreci sağlar. Ayrıca kaynakları etkili bir şekilde yönetmeye ve çalışanları güvende tutmaya yardımcı olurlar.

İsg Bina Yönetim Sistemleri 

İSG Yönetim Sistemleri, işyerinde sağlık ve güvenliğin yönetimine yardımcı olan bilgisayar yazılım programlarıdır. Risk değerlendirme ve güvenlik planlaması için araçlar sağlamanın yanı sıra riskleri, olayları ve tehlikeleri takip etmeye ve yönetmeye yardımcı olabilirler. İSGYS’ler ayrıca sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uyumun yönetilmesine ve izlenmesine yardımcı olabilir.

İsg Yönetim Sistemleri

İsg Yönetim Sistemleri

İsg Yönetim Sistemler

İSG Yönetim Sistemi (İSGYS), bir kuruluşun İSG risklerini nasıl yönettiğini belgeleyen resmi bir sistemdir. Etkili bir İSGYS, kuruluşların İSG risklerini yönetmedeki performanslarını iyileştirmelerine ve çalışanları, halkı ve çevreyi korumalarına yardımcı olabilir.

Etkili bir İSGYS’nin birçok unsuru vardır, ancak temel bileşenler arasında tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi, kontrol önlemleri, işçi eğitimi ve yönetim taahhüdü ve gözetimi yer alır. Kuruluşlar, İSGYS’lerini kendi özel operasyonlarına ve risk profillerine göre uyarlamalıdır.

Etkili bir İSGYS’nin kullanılması, işyeri yaralanmalarını ve ölümlerini azaltmada giderek daha önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Kanada’da, tüm işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası uyarınca bir OHSMS’ye sahip olmaları gerekmektedir.

Google baz alarak arama yaparak daha fazla içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.