Sedex Belgesi

Sedex Nedir?

Sedex Nedir? , küresel tedarik zincirlerinde çalışma şartlarını iyileştirmek için işletmelerle birlikte çalışan dünyanın önde gelen etik ticaret üyelik organizasyonlarındandır.

İşletmelerin sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyetlerini yürütmesine, çalışanları korumasına ve etik olarak kaynak sağlamasına yardımcı olmak için çevrimiçi bir platform, araçlar ve hizmetler sağlar.

Sedex kullanmak, işletmelerin sosyal ve çevresel performanslarını daha iyi idare etmek ve tedarik zinciri boyunca çalışma şartlarını iyileştirmek için birlikte çalışmalarını sağlar.

180’den fazla ülkeden 60.000’den fazla üye kuruluş, veri alışverişi yapmak, iş riskini yönetmek, uyumluluğu karşılamak ve insanlar üzerinde olumlu etki yaratmak için Sedex platformunu kullanıyor.

Sedex veya, sosyal uygunluk girişimidir.

SOSYAL DENETIM SMETA(SEDEX MEMBERS ETHICAL TRADE AUDIT) NEDIR?

Sosyal denetim, bir tedarikçi tesisindeki çalışma koşullarını anlamanın en iyi yollarından biridir. Bir denetçi, bir işletmenin sahasına veya işyerine fiziksel olarak katılır ve denetçinin sahadaki koşulları değerlendirmesini sağlar.

Sosyal denetimler, işletmelerin tedarikçilerini değerlendirmesine, işçilerin sağlık ve güvenliğini izlemesine ve çocuk ve zorla çalıştırma gibi insan hakları ihlallerine sıfır tolerans sinyali vermesine olanak tanır. Bir denetim tamamlandığında, alıcı ve tedarikçi işletmeler, Düzeltici Eylem Planına (CAPR) dayalı olarak herhangi bir sorunu çözmek için birlikte çalışabilir.

Özellikle İngiltere ile ticaret yapan firmalardan talep edilir. Sedex denetiminin Amacı İngiltere iç pazarına ürün sunan işletmelerin sosyal sorumluluk anlamında , iş güvenliği gereksinimleri ve dünya çalışma örgütü standartlarına uygunluğunun denetlenmesidir. Bu platform üyeleri(sivil toplum örgütleri, ticari firmalar)  sosyal sorumluluk denetim şartlarına göre denetlenmeyi ve denetlemeyi kabul etmişler demektir. Bir çok sektörden talep edilmektedir.

Sedex denetimi, yetkilendirilmiş denetim firmalarınca gerçekleştirilir. Bu denetim akabinde sedex belgesi değil, sedex numarası verilir. Denetimde sedex standartlarına uygunluk değerlendirilir. Mevcut uygunsuzluklar sedex sistemine online rapor olarak yüklenir. Bu raporu sedex üyesi kuruluşlar sistemden görebilmektedir. Bu sayede tedarikçi firmalar, ürün tedarik etmek istediği firmaların Sedex numarası/kodunu sistemde sorgulayarak firmanın sedex standartlarına uygunluklarını kontrol edebilmektedir.

İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla detaya ulaşım sağlamak için Google arama motorunu kullanarak sitemizin içeriğinde arama yapabilirsiniz.