Hijyen Denetimi Nedir 2022

Hijyen Denetimi Nedir 2022

Hijyen Denetimi Nedir 2022

Hijyen denetimi nedir 2022 sorusunun cevabını en güncel şekilde tarafınıza vereceğiz. Herhangi bir firmanın, herhangi bir biçimde hijyen koşullarını karşılaması gereklidir. Şirket ve sektör ne olursa olsun, tüm üretim ve hizmet şirketleri sağlık, güvenlik ve hijyen koşulları altında çalışmalıdır. Bu koşulları karşılayamayan firmaların tespiti için hijyen denetimleri gerçekleştirilir.

Hijyen Denetimi Nedir 2022

Özellikle Covıd-19 bulaşmasını azaltmaya yönelik hijyen önlemleri, hijyenin ne kadar önemli olduğu kanıtlanmıştır. Enfeksiyon oranlarını azaltmak ve yok etmek için hijyen koşullarına önem verilmektedir.

Bu koşulların sağlanması amacı ile denetlemeler sürdürülmektedir.  Günümüz koşulları göz önüne alındığında hijyen denetimlerinin uygulanması kurumsal bir tercih değil, bir zorunluluk olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Gıda sektörünün hızla gelişmesi ve gıdaya erişimin kolay olduğu çağımızda, bu gelişmelere paralel olarak tüketiciler kaliteli ürünlere, güvenilir gıda tedarikine önem vermektedir. Sıklıkla tüm kapalı şekilde olan gıda satın alımı gerçekleştiren tüketiciler STT, önerilen TETT ve besin içerik kısmını dikkatlice kontrol eder.

Denetimleri yürüten denetim firmaları tarafından kullanılan denetçilerin ISO 22000 gıda Güvenliği Yönetim Sistemi için asgari yeterliliğe ulaşmış olmaları ve bir belgelendirme kuruluşu tarafından belgelendirme denetimine atanmaları gerekmektedir.

Hijyen kavramı herhangi bir tedarik zincirinde en önemli unsurdur. Kalite, müşteri memnuniyetini ve ürün, hizmet satışlarının sürekliliğini hedefleyen her işletmenin önemli bir unsurudur. Hijyen denetimi, özellikle hızlı tüketim noktalarında ve üretim ve taşıma noktalarında kapsamlı hizmet veren işletmelerinde işletmelerin temel kullanım alanları olan hijyen ve kalite kavramlarının sürekliliğini sağlamak için profesyonel desteğe ihtiyaç duyulan bir çalışma alanıdır.

Hijyen Denetimi Nedir 2022

Hijyen Ve Kalite Denetimi Avantajı Nelerdir?

  • Yasal olarak mevzuatta olan hususların uygunluğu sağlanmış olur  
  • Hijyen etmeninin sürekli olarak kontrol edilerek sağlanması
  • Denetimler neticesinde tüm çalışanların hijyen kavramına özen göstermesi
  • Tüketici tarafın işletmeye karşı güvenmesini sağlama
  • Tüm gıda güvenliği hususunda gerekli tehlikelere istinaden gerekli önlemlerin alınması

Hijyen Denetimi Kimlere Yapılır?

  • Bütün gıda üretim yerleri
  •  Şubeli işletmeler
  • Oteller
  • Restoranlar
  • Gıda ile teması gerçekleşecek olan ekipmanların üretimini gerçekleştiren işletmeler

Benzer güncel içeriklerimiz ve hijyen denetimi ile ilgili destek için Google ile sitemize, sonrasında iletişim kısmı bölümünden bizlere irtibat haline geçin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.