İatf 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

İatf 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

İatf 16949 otomotiv kalite yönetim sistemi (otomotiv qms), kuruluşların kalite süreçlerini yönetmelerine ve izlemelerine yardımcı olan bir araçtır. Ürünlerin ve süreçlerin kalitesini yönetmek için bir plan, prosedürler ve araçlar içerir.

Otomotiv kalite yönetim sistemi (otomotiv qms), otomobil üreticileri tarafından araçlarının kalitesini sağlamak için kullanılan bir dizi süreç ve uygulamadır. Otomotiv qms çerçevesi, bir kalite yönetim sisteminin altı ana yönünü tanımlar: planlama, kontrol, yürütme, inceleme, ölçüm ve iyileştirme. Otomotiv qms çerçeveleri, bireysel otomobil üreticilerinin özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirilebilir. Etkili bir otomotiv qms’sinin önemli bir bileşeni, etkili bir süreç yönetim sistemidir.

İatf 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

Kaliteli Otomotiv Yönetim Sistemi Nedir

Kaliteli bir otomotiv yönetim sisteminin çeşitli tanımları vardır, ancak hepsinin amacı aynıdır: ürün veya hizmetin müşterinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak. ISO/TS 16949 böyle bir standarttır ve otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kabul edilmektedir. Standart, otomotivle ilgili ürünleri tasarlayan, geliştiren, üreten, kuran ve/veya hizmet veren kuruluşlar için bir kalite yönetim sistemi (QMS) gereksinimlerini tanımlar.

ISO/TS 16949 standardı, önde gelen otomobil üreticileri ve tedarikçilerin temsilcilerinden oluşan bir kuruluş olan Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından geliştirilmiştir. Görev gücü, otomotiv endüstrisi için küresel bir kalite yönetim sistemi standardına ihtiyaç olduğunu fark etti ve bu nedenle ISO/TS 16949’u geliştirdiler.

İatf 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

İatf 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi

Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi veya atf 16949, katılımcılara otomotiv ürünlerinin kalitesini yönetmek ve iyileştirmek için gerekli bilgi ve becerileri sağlayan kapsamlı bir programdır. Program, otomotiv endüstrisinde çalışan mühendisler ve yöneticiler için tasarlanmıştır ve ürün tasarımı, üretim süreci, ürün testi ve kalite güvencesi gibi konuları kapsar.

atf 16949, otomotiv endüstrisindeki kalite yönetim sistemleri için bir dizi gereksinim olan ISO/TS 16949 standardını temel alır. Kuruluşların kalite yönetim sistemlerini iyileştirmeleri ve ürünlerinin müşteri gereksinimlerini karşılamasını sağlamaları için bir çerçeve sağlar.

Eğitim programı, dünya çapında birkaç akredite eğitim sağlayıcısı tarafından sunulmaktadır ve katılımcılar, ihtiyaçlarına ve deneyimlerine bağlı olarak farklı modüller arasından seçim yapabilir. Google baz alarak daha fazla içeriğimizi bakabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.