Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (FSIS), 1972’de kuruldu ve Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi (FSIS) tarafından yönetiliyor. FSIS, Federal Et Denetim Yasası, Kanatlı Ürünleri Denetim Yasası, Yumurta Ürünleri Denetim Yasası ve Federal Tahıl Değirmencileri Birliği Yasası kapsamında gıda güvenliği düzenlemelerini yürütmekten sorumludur. FSIS ayrıca üreticilere ve tüketicilere gıda güvenliği eğitimi vermektedir.

Gıda güvenliği bilgi sistemi (FSIS), gıda güvenliği verilerini toplayan, organize eden ve bunlara erişim sağlayan bilgisayarlı bir sistemdir. FSIS, gıda güvenliği yöneticilerine gıda güvenliği riskleri hakkında bilinçli kararlar vermeleri ve halk sağlığını korumaları için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlar. Sistem üç ana bileşenden oluşur: veri tabanı, raporlama arayüzü ve analitik araçlar. Veritabanı, gıdalar, gıda güvenliği tehlikeleri ve gıda kaynaklı hastalık salgınları hakkında verileri tutar. Raporlama arayüzü, Gıda Güvenliği Görevlilerinin (FSO’lar) sisteme veri girmesine ve olası gıda güvenliği tehlikeleri hakkında uyarılar almasına olanak tanır.

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi

Et ve kanatlı ürünlerinin üretildiği andan tüketildiği ana kadar takip edilmesini sağlayan bilgisayarlı bir bilgi sistemidir. Sistem, hem federal hem de eyalet denetim verilerini ve ayrıca et ve kümes hayvanları ürünleri üreten özel şirketlerden gelen verileri içerir. Bu bilgiler, tüketiciler için et ve kümes hayvanı ürünlerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için kullanılır.

FSIS 1988’de uygulandı ve o zamandan beri sürekli olarak güncellendi. 2014 yılında gerçekleşen en son güncelleme, sisteme evcil hayvan maması ürünlerini takip etme yeteneği de dahil olmak üzere yeni özellikler ekledi. FSIS ayrıca, tüm gıda güvenliği verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlamaya yardımcı olmak için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi diğer devlet kurumlarıyla da bağlantılıdır.

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi

Gıda Güvenlik Bilgi Sistemi

Gıda güvenliği, gıda üretiminin en önemli yönlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), gıda güvenliği tehlikeleri, bunların nasıl önleneceği ve gıda güvenliği acil durumlarının nasıl belirleneceği ve bunlara nasıl yanıt verileceği hakkında bilgi sağlamak için bir Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (FSIS) geliştirmiştir. FSIS, federal kurumlardan ve özel sektör ortaklarından gıda güvenliği bilgilerini toplayan, analiz eden ve yayan ulusal bir sistemdir. ABD gıda tedarik zincirinde yer alan üreticiler, işleyiciler, düzenleyiciler, tüketiciler, eğitimciler ve diğerleri için kapsamlı bir kaynak sağlar.

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi ile alakalı içeriğimize sonuna gelmiş bulunmaktayız. Google baz alarak arama yapabilirsiniz. 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.