Kalite Yönetim Sistemleri

Haccp 22000 Gıda Güvenliği

Kalite Yönetim Sistemleri

Kalite yönetim sistemi, bir kuruluşun hedeflerine ulaşmak için yürüttüğü planlı ve sistematik bir faaliyettir. Kalite yönetim sistemi anlayışı müşteri memnuniyetini esas almaktadır. Temel amaç, müşterilerin beklentilerini ve sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Kalite Yönetim Sistemleri

Bir kalite yönetim sistemi, bu amaca ulaşmak için organizasyondaki faaliyetleri programlayan ve planlayan bir anlayıştır. Her kuruluşun başarılı olabilmesi için genel bir kalite standardına ulaşması gerekir. Bu standartlar asgari bir sınır belirlemektedir. Bu sınırın altına düşen kuruluşlar kaliteden uzak durmaktadır.

Düşük kaliteli faaliyetlerin ortaya çıkması, hiçbir kuruluşun yüzleşmek istemediği bir durumdur. Çünkü kalite teriminin kelime anlamı bize faaliyetlerin neden yüksek kalitede olması gerektiğini göstermektedir.

Kalite bir işin ne olduğunu ve nasıl yaratıldığını açıklayan bir kavramdır. Latince kelimeden türetilen bir kelime olarak karımıza çıkar. Bugüne kadar kalite, insanlık tarihi boyunca her zaman kullanılan ve üzerinde büyük önem verilen bir kavramdır.

Kalitenin ilk resmi sözü Hammurabi yasalarında (M.Ö. 2150) bulunur. Böylece yüzyıllar geçmesine rağmen kaliteden asla ödün verilmediğini anlarız.

Kalite yönetim sistemini detaylı bir şekilde anlatmadan önce kalitenin ne anlama geldiğine bakalım

Gereksinimleri Karşılama Ve İhtiyaçlara Uygunluk

Genel olarak kalite söz konusu olduğunda gereksinimleri karşılama ve ihtiyaçlara uygunluk kavramları akla gelmektedir. ürün veya hizmet ne kadar mükemmel olursa olsun, ihtiyaç ve gereksinimlerle temas etmezse kalite açısından beklentileri karşılayamayacaktır.

Kalite Yönetim Sistemleri

Kalite yönetim Sistemi Nedir?

Kalite yönetim sisteminin ne olduğu sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

  • Organizasyon faaliyetlerin standartlarına uygunluğu kontrol edilmektedir.
  • KYS, örgütsel faaliyetlerin süreçleri ve aşamalarının uygunluğunu inceler.
  • Bütüncül bir bakış açısıyla, ticari faaliyetlerin yasal gerekliliklere uygun olup olmadığını belirleyen proaktif bir sistemdir.
  • Örgütlerin faaliyetlerini sistematik ve planlı bir program dahilinde inceleyen yönetim kavramı olarak karşımıza çıkar.

Bir şirketin ticari faaliyeti sorgulanırsa, daha başarılı bir iş yapmaya teşvik edilir. Kalite yönetim sistemini (KYS) anlamanın organizasyonları daha iyi bir yere taşıyabilmek için kullanılan yönetim düzeyinde kurallar ve kriterler olduğunu söylemek mümkündür. Bu anlamda kalite yönetiminin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Sizlerde kalite yönetim hakkında detaylı bilgilendirme tabi tutulmak ve destek alabilmek için bizlere Google ile ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.