ISO 9001 Belgesi

İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 belgesi, herhangi bir kuruluşta kalite sistemi kurmak veya mevcut bulunan kalite sistemini değerlendirmek için kullanılmaktadır. ISO 9001 belgesi kalite güvence modeli olarak geçmektedir. Kuruluşlar iş süreçlerini disipline etmek için kullanılır. Bunun ile birlikte müşteri memnuniyeti yaratabilmek amacı ile kalite yönetim sistemleri kurmak ve geliştirmek istenmektedir.

İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir

Bu işlemi mümkün hale getiren tüm standartlar ISO 9001 standartlarıdır. ISO 9001 kalite yönetim sistemlerinin temel ilke ve tanımlarını açıklamaktadır. Bir kurum ISO 9001 alınması için öncelik olarak kalite yönetim sistemlerinin gereken gereklilikleri karşılamalıdır.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 9001 belgesi almak isteyen kuruluşlar, ISO 9001 standardının gereklerini yerine getirmelidir. Daha sonrasında bir belgelendirme kuruluşuna başvuru işlemi gerçekleştirerek sertifika istenmelidir. Bu şekilde ISO 9001 alınmaktadır.

Bunun ile birlikte ISO 9001 alabilmek için öncelikle kuruluşların bu belgenin gerekliliklerini tanıması ve karşılaması gerekmektedir. Daha sonrasında gereklilikleri karşıladıktan sonra belgeye sahip olmak daha doğru olacaktır.

Kullanıcılar bu aşamada ISO 9001 sertifikasının nasıl alınacağını araştırmaktadır. Bu süreçte fiyat teklifleri sağlanır ve bir danışmanlık veya belgelendirme şirketinin katılımı sayesinde süreç bir yönüyle bir sonraki aşamaya ulaşır.

Bu konuyu sürücü kursu gibi unsurlara bağlayarak daha anlaşılır şekilde anlamaya çalışacağız. Burada ISO 9001 bir ehliyet olarak hayal edelim. Sürücü okulunun belgelendirme kuruluşu, sürücü okuluna yetki sağlayan bakanlığın akreditasyon kuruluşu ve araba kullanımı sizlere öğreten kişi veya kuruluş bir danışmanlık şirketi olarak anılır.

ISO 9001

ISO 9001 kalite standartları serisi, Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından yayınlanması gerçekleşen ve müşteri memnuniyeti unsurunu artırmak için bir kalite yönetim sisteminin kurulumunun gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesinde kuruluşlara rehberlik sağlayan standartlar bütünü olarak geçmektedir.

ISO 9001, kalite yönetim sistemi kurulumu sırasında uygulanması gereken zorunlulukları belirleyen ve belgelendirmenin temelini oluşturan standarttır. Bunun ile birlikte, Uluslararası Standardizasyon Örgütü yani ISO tarafından yayınımı gerçekleşen kılavuz ilkeler de mevcuttur.

İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir

ISO 9001 Belgesi Fiyatı

ISO 9001 belgesi fiyatı net bir şekilde söylenmesi mümkün değildir. Fakat bazı etmenler bu fiyatlandırmaları değiştirmektedir. Bahsettiğimiz etmenleri ise sizlere aktaracağız. Şirketinizdeki SSK çalışan sayısı fiyatlandırmayı etkiler.

Şirketinizin hangi sektör üzerisinden faaliyet göstermesi fiyatlandırmayı etkilemektedir.  Şirketinizin bulunduğu şehir ve il gibi durumlarda eşit oranda fiyatlandırmaları etkilemektedir. Test edilecek sertifika türü de etkileşim sağlar. Şirketin danışmandan istekleri de fiyatı etkilemektedir. Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.